Jdi na obsah Jdi na menu
 


První varovné příznaky

První příznaky bývají poměrně nenápadné a často se stane, že si jich ani nejbližší okolí dlouho nevšimne.
Anorexii (i bulimii) provázejí nejrůznější změny jídelních návyků. Anorektička si bere menší porce nebo jídlo pod různými záminkami odmítá; např. přijde ze školy a odmítne oběd s tím, že již někde jedla s kamarády nebo že jí není dobře. Často omezuje škálu jídel, kterou je ochotná jíst - chce jenom vegetariánskou stravu, odmítá některé potraviny, protože ji nadýmají, nedělají jí dobře, nejsou zdravé (jsou geneticky upravené) a tak podobně. Časem může dojít až k extrémní situaci, kdy se jídelníček omezí např. jen na zeleninové saláty.
Podivné může být i vlastní chování u jídla a po jídle. Anorektička se až přehnaně zajímá o vaření (může třeba začít sbírat recepty), ale potom si sama vezme jen vpravdě vrabčí porci. Používá menší talíř (porce na něm vypadají větší), pečlivě žvýká, někdy mezi jednotlivými sousty pokládá příbor nebo je zapíjí vodou, odnáší si jídlo do svého pokoje atd. Bulimičky jsou zase schopné v noci samy vyjíst celou ledničku - dokáží zkonzumovat opravdu neuvěřitelné množství jídla a to jakéhokoli, třeba kostku másla nebo syrový celer.

Kromě toho si lze všimnout i dalších změn. Anorektičky často nosí volné oblečení, aby zamaskovaly nejprve svou domnělou tloušťku, později na kost vyhublé tělo. Většinou jsou tiché, nezajímají se příliš o okolní dění a odmítají účast na různých podnicích, jako jsou výlety, kino apod. Jsou velmi nerozhodné, otázka co si vzít na sebe nebo na co se dívat v televizi se stává obrovským problémem. Pokud se zeptáte, co by chtěla dělat, nejspíš odpoví, že je jí to jedno, nebo že se přizpůsobí ostatním. Anorexie se často spojuje s depresí a postižená tak může jevit všechny příznaky deprese - je sklíčená, smutná, nekomunikuje, neusmívá se, z ničeho nemá radost, do ničeho se jí nechce a všechno je jí jedno. Depresivní lidé si také mohou ubližovat (kromě hladovění se třeba řežou nebo píchají do rukou nebo se koušou).

Hlavní příznaky

Podle mezinárodní klasifikace nemocí jsou klíčové příznaky mentální anorexie tyto:

1) tělesná váha se nachází pod normálem a je na této úrovni dobrovolně udržována, a to i drastickými prostředky. Ty se liší podle typu anorexie - u typu restriktivního (nebulimického) pacientka zkrátka nejí nebo jí velmi málo, cvičí, někdy zvrací a bere projímadla a diuretika. U typu purgativního (bulimického) dochází k záchvatům přejídání, které potom pacientka kompenzuje opět zvracením nebo užíváním projímadel.
2) pacientka má intenzivní, patologický strach z přibývání na váze
3) endokrinní poruchy - ženy v plodném věku ztrácejí menstruaci (pokud neužívají hormony), muži potenci; pokud se porucha vyvine před pubertou nebo v pubertě, zastaví se nebo výrazně zpomalí vývoj sekundárních pohlavních znaků.

Pokud některému z kritérií pacientka nevyhovuje, ale jinak celkový obraz mentální anorexii odpovídá, jde o atypickou mentální anorexii (nebo může jít také o MA počínající - dívka hladoví teprve krátce a ještě nesplňuje podmínku chorobné vyhublosti). Taková porucha se může vyvinout například i po dlouhém "tělesném" onemocnění.

Kritéria pro mentální bulimii jsou tato:

1) strach ze zvýšení hmotnosti, kterému se pacientka aktivně snaží zabránit používáním různých nepřiměřených metod (i bulimie se dělí na restriktivní a purgativní typ)
2) opakované přejídání (nejméně 2x týdně) a neustálá silná touha po jídle
3) sebehodnocení je silně závislé na vzhledu, postavě a její hmotnosti a tvaru

Kromě těchto základních poruch příjmu potravy existují i další; pokud tedy člověk má poněkud podivný vztah k jídlu, ale anorexií ani bulimií zjevně netrpí, může jít o jinou poruchu.

Infantilní mentální anorexie- anorektické chování u dětí (tedy před nástupem puberty).
Infantilní mentální anorexieSyndrom nočního přejídání - opakované nutkavé puzení v noci jíst - podobá se záchvatům přejídání u bulimiček. Občasný noční nájezd na ledničku je celkem normální, pokud se z něj stane pravidelná nutnost, je čas navštívit psychologa.
Záchvatovité přejídání - opakované přejídací záchvaty, podobné bulimickým, ale bez následujícího kompenzačního chování, tedy např. zvracení nebo cvičení (jedlík má sice výčitky, ovšem nenapadne ho, že by snad měl jídlo vyzvrátit, maximálně si slíbí, že zítra půjde za trest do práce pěšky). Vyskytuje se např. u obézních lidí, nucených držet dietu.
Emoční porucha spojená s vyhýbáním se jídlu - někteří lidé mají "mozek propojený přímo s žaludkem" - jsou-li nervózní, je jim špatně, ve stresu (ať už negativním, nebo pozitivním, například když jsou zamilovaní) nejsou schopni pozřít ani kousek jídla. To je pro poměrně velkou část populace zcela normální - ale může to přerůst (stejně jako noční přejídání) v extrém, který si žádá psychologickou intervenci.
Syndrom vybíravosti v jídle - alespoň trochu vybíravé je každé dítě, ovšem opět platí to, co v předchozích případech - všeho moc škodí. Může se stát, že dítě začne odmítat cokoliv jiného, než sladké kaše - a pak je třeba situaci řešit, protože pro dětský organismus mohou mít výživové deficity ošklivé následky.
Syndrom pervazivního odmítání-dítě systematicky odmítá cokoli dělat nebo přijímat - jídlo, pití, pohyb, mluvení, jakoukoli péči o sebe
Ruminace - specifická PPP, vyskytující se u kojenců a batolat; vyznačuje se opakovanou a častou regurgitací ("ublinkáváním") bez známek jakékoli nevolnosti nebo jiného diskomfortu.
Pika - nutkavé pojídání nestravitelných látek, např. hlíny, papíru, vlasů, odpadků. Vyskytuje se u dětí, případně mentálně retardovaných dospělých.

Nesmíme také zapomínat, že anorexii podobné chování mohou mít na svědomí nejen psychické poruchy a nemoci, ale i potíže čistě tělesného rázu. Například potravinové alergie, které se mohou rozvinout v jakémkoli věku, mívají za následek různé zažívací potíže a následně strach z jídla. Existuje také široká škála psychosomatických poruch, které svého "majitele" nutí k nestandardnímu chování - různé "žaludeční neurózy", dráždivé střevo (a další tzv. funkční kolopatie, onemocnění střev, při nichž pacient bez zjevné příčiny trpí průjmy, zácpami, nadýmáním, nevolnostmi a dalšími radostmi), chronické průjmy a zácpyatd. A příčinou může být i porucha organická, tedy žaludeční vředy, problémy se žlučníkem, vředová choroba střeva, různé chronické záněty v trávicím traktu atd.

V pokročilejší fázi si již lze všimnout i dalších příznaků, které bývají nepřehlédnutelné; tehdy také většinou dochází k "odhalení" ze strany okolí. Hlavním příznakem je většinou (někdy se vyskytovat nemusí) nápadná vyhublost - hmotnost je 15 a méně % pod normálem (nebo BMI je pod 17,5). Pod kůží znatelně vystupují kosti, především klouby, hroty obratlů, žebra.
Spolu se snížením hmotnosti na hranici podvýživy se mění pohyby - stávají se vláčnými a pomalými. Tento styl pohybů spolu s nehybným, až voskovým výrazem ve tváři je typický pro anorektičky. Nedostatkem živin trpí nehty, vlasy a pokožka - nehty se lámou a třepí, vlasy vypadávají, pokožka je dehydrovaná (pokud vezmete kůži mezi palec a ukazováček - jako byste chtěli štípnout - zatáhnete a pustíte, projeví se ztráta pružnosti pomalým návratem do původního stavu) a má šedavou, nažloutlou, zkrátka nezdravou barvu. V momentě, kdy už se základní životní funkce drží "zuby nehty", může se na povrchu celého těla objevit jemné ochlupení, zvané lanugo, které mají nenarozené děti - vypěstováním "srsti" se organismus snaží pomoci selhávající termoregulaci.
Změny v chování většinou pacientky umí výborně maskovat, nicméně všechno tajit nelze. Anorektičky a bulimičky používají různé metody, jak vyhnat z těla domnělé nadbytečné kalorie. Časté je zvracení, takže když dotyčná hned po obědě vystřelí do koupelny a třeba navíc ještě pustí vodu, aby přehlušila nepatřičné zvuky, asi to nebude samo sebou. Druhotným nežádnoucím účinkem zvracení, kterého si okolí někdy nemusí vůbec všimnout, protože postižená ho pečlivě tají, bývá oteklý krk a obličej, případně bolesti krku a porušená sklovina zubů. Oblíbené je cvičení, ovšem nejen klasické, např. aerobik - všímejte si častých vycházek, dobrovolného dlouhého venčení psa apod. Anorektičky často cvičí v noci, kdy je menší pravděpodobnost, že je někdo načape, a "cvičení" se oddávají neustále - např. šoupou nohama, hladí si rukama stehna apod., neboť mají pocit, že tak spálí více kalorií. Aby se o tom přesvědčily, často se několikrát denně váží.
Časté je zneužívání laxativ (projímadel), diuretik (látek, které odstraňují z těla vodu), někdy i jiných léků, jako jsou různé pilulky na hubnutí nebo léky na potlačení chuti k jídlu. Dávky, které si anorektičky berou, jsou zpravidla "koňské" a pravidelné a to s sebou samozřejmě nese spoustu rizik.
O chování u jídla už jsem psala výše - to všechno pořád platí. Anorektičky jídlo také různě schovávají (chleba s máslem ke svačině, který si odnesou do pokoje, nejspíš po krátkém pobytu ve skříni nebo v igelitové tašce skončí v popelnici) a jsou-li dotázány, kolik toho snědly, většinou lžou. Je za tím jednak snaha vyhnout se výčitkám a kázání a také snaha přesvědčit sama sebe, že se vlastně nic neděje, "vždyť přece jím". Pokud jsou na naléhání nuceny něco sníst, většinou si brzy začnou stěžovat na pocit přeplněného žaludku - to není výmysl, ale pravda, neboť činnost žaludku, zvyklého na téměř nulový příjem, je zpomalená a už po pár soustech reaguje nebohý orgán pocitem plnosti a nadýmání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hello

(Hobertcek, 12. 8. 2022 5:29)

hello

Source:

- https://cdgamebuy.ru/

декоративная пленка стеклянный дождь

(Antoniomqp, 9. 8. 2022 8:02)

Привет господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки. Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси. Бизнес-центры, магазины, офисы, частные и жилые дома — за время своего существования на строительном рынке Беларуси компания «Защитные пленки» зарекомендовала себя как серьезная и профессиональная команда специалистов, готовых помочь своим заказчикам в реализации проектов любой сложности. Когда у вас на службе уникальные технологии комфорта, надежности и энергосбережения, все идеи легко воплотить в жизнь! При неправильном выборе партнера вы рискуете не только потерять деньги, затраченные на выполнение заказа, но и потратить время и средства на повторное изготовление стеклопакетов!Профессиональное нанесение оконных пленок на стекло и изготовление качественного противоударного стекла — это очень скрупулезная работа, требующая хорошего знания свойств пленок, многолетнего опыта работы специалистов, а также учета происходящих физических процессов при оклейке стекла.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1InniZTJn0UKaO9qp8AMrkpf0ykv3rq9m/view?usp=sharing
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

купить пленку для автомобиля

(Antonioyen, 7. 8. 2022 15:26)

Приветствую Вас дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки. Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси. С помощью оконных пленок мы превращаем хрупкое стекло в новый строительный материал, сочетающий такие свойства как прочность, термоизоляцию, солнцезащиту и современный внешний вид. Высокое качество тонировочных, защитных, декоративных и солнцезащитных пленок позволяет нам давать заказчикам и партнерам гарантии долговечности и надежности. Тонировка стекла и окон позволяет дозировать свет и солнечную энергию — в помещении, находящемся под защитой тонированного стекла, сохраняется оптимальная температура. С помощью оконных пленок можно воплотить в жизнь любую архитектурную идею.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1InniZTJn0UKaO9qp8AMrkpf0ykv3rq9m/view?usp=sharing
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

edasfsdrjmcgrrhftsiygthdOpirm sildenafil 5343

(Adfjreura, 29. 7. 2022 8:53)

Caverta <a href="https://pharmregtop.com/ ">walmart pharmacy rx prices</a> https://pharmregtop.com/

Таможенное оформление грузов и товаров

(Equiva, 28. 7. 2022 11:17)

Всякий бизнесмен, поставивший себе задачу заняться торговлей с Китаем, безусловно встречается с необходимостью оплаты за отгружаемый товар. Есть небольшое количество особенностей, каковые получше знать предварительно. В первую очередь — именно предоплата. У китайских производителей, в подавляющем большинстве, составляет 30% от единой суммы инвойса. Лишь проработав значительное время, также осуществлявши существенные и стабильные объемы заказов, возможно полагать на источник изготовленья без предварительной оплаты. Плата после производства товара является семьдесят процентов плюс делается перед поставкой. В случае если вы намечаете произвести товарную инспекцию на завод https://ved-line.ru лучше проделать ее накануне окончательной оплаты, таким образом присутствует возможность на исправление абсолютных недостатков в очень краткие промежутки времени. Безусловно все изготовители в Китае строго разделены на те, кто располагает лицензией экспортировать собственные товары, и тех, кто этими лицензиями не владеет. Первые отправят вам счет в долларах на валютный китайский либо гонконгский счет, а вторые решат получить деньги в национальной валюте на счет физ. или юридического лица. В случае если вы выбрали изготовителя без экспортной лицензии, в таком случае лично выкупить товар у вас получится, при условии, что вы уговорите фабрику осуществить предоплату от вас Western Union или с использованием оптимальной платежной системы. Трудность состоит в том, что власти Китайской Народной Республики в достаточной мере инициативно воюет с преступным экспортом и пределы на расчеты через идентичные системы достаточно маленькие, вот почему вам придется воспользоваться услугами. Намного надежнее в случае если такого типа посредником по расчету выступит отобранная вами внешнеторговая компания, так как в данном варианте у вас будет контракт и причина полагать, что ваши деньги не исчезнут навсегда. Настоятельно не предлагаем оперировать услугами по переводам физ. лиц, которые совсем не заинтересованы в отгрузке ваших грузов.

Автоматический перенос данных из одной таблицы в другую в Excel

(PeterDonia, 24. 7. 2022 5:15)

https://med-obninsk.ru/zachem-nuzhno-ispolzovat-microsoft-excel/ Использование TikTok в качестве маркетинговой стратегии • Женский журнал красоты Акции Уралкалия Бизнес-план галереи должен быть продуман предпринимателем от самого начала. В проекте учитываются расходы, окупаемость и количество вакантных мест для персонала.

Base for Xrumer

(BaseXrumercof, 23. 7. 2022 6:43)

Самая большая база для Xrumer с бесплатными обновлениями каждый месяц в течении 12 месяцев.
Объем базы более 100 000 000 сайтов. Размер более 33 гигабайт.
База структурирована по разделам для удобства. С данной базой отпадет необходимость покупать дополнительные базы.
Подробнее можно о базе можно узнать по ссылке:
https://www.cy-pr.com/forum/f79/t115889/
Услуги по прогону и раскрутке сайтов Xrumer можно заказать тут https://kwork.com/user/ElitestaR

On your place I would address for the help in search engines.

(TommyDuaps, 21. 7. 2022 4:39)

Very well.
https://family-laws.org
https://upsidedowncloset.com

Leave me alone!

(TommyDuaps, 21. 7. 2022 4:39)

You are not right. I can prove it. Write to me in PM, we will discuss.
https://gaywellington.org
https://stays4gays.com

Где посмотреть фильмы?

(Freddybor, 20. 7. 2022 4:56)

Выходить киноленты в HD интернет
Нежели себе позаимствовать спустя нелегких трудящийся будней? Повседневная жизнь призывает изобилие разновидностей, жанр приземленно и тот и другой индивид для нашей нашему дому любит просматривать любимые кинокартины. Пишущий эти строки построили спокойный и редкий в собственном роде циркорама пользу кого просмотра видеороликам в уютных интересах тебя условиях. Тебе предпочтительно вовеки далеко не достанется разыскивать которую-то свободную минуту, с тем обнаружить подобающие кинтеатром, успеть приобрести в кассе иначе говоря закрепить путем интернет билеты сверху быть без памяти районы. От мала до велика такое осталось сзади немалых возможностей глядеть кинокартины он-лайн в хорошем HD качестве получай нашем веб-сайте. Драгоценный жилец ресурса, рекомендуем тебе буквально пока потонуть в невероятно интересный совет - свежие релизы кинопроката приемлемы круглом юзерам круглых суток!

Сериалы интернет
Что-нибудь да трогает предлагаемого перечня кинофильмов и сериалов, коим ты можешь воде глазеть в HD черте, ведь он обычно расширяется и расширяется картинами известнейших бестселлеров Голливуда и, бесспорно а, Российской федерации. Словом, всякий вздыхатель первоклассного мирового кинематографа бесспорно выищет держи нашем портале в таком случае, как ему привезет масса наслаждения через просмотра онлайн в близких договорах! Призывай друзей, и ты круто оболванишь пора вместе с скорыми и родимыми народами - выше- биоресурс довольно красивым аккомпанементом к твоего больного и в подпитии развлечения!

Киноленты и сериалы получай iPhone, iPad и Android он-лайн
К счастью наших гостей, отечественный синематограф приглашает виднеться иметь пристрастие киноленты и телесериалы на мобильных конструкциях - начистоту со личного смартфона или планшета почти правлением iPhone, iPad тож Android, откапываясь в всякий шабаш сферы! И буквально пока пишущий эти строки готовы порекомендовать тебе пустить в ход старый и малый пространными способностями интернет-сайта и перевестись к сеансу интернет просмотра элитных зрелищ в привлекательном в (видах призор в HD качестве. Жаждем тебе заполучить полк блаженств с наиболее глобального и знатного разновидности искусства!

Сериалы онлайн https://y-xaxa.com/ - Нажмите здесь...

Логистика и таможенное оформление

(Equiva, 17. 7. 2022 0:05)

Сверхстремительное протекание международных взаимоотношений с Китаем приводит к усовершенствованию приемов перевозок грузов. В разгар большего количества категорий перемещений грузов менее затратным из распространенных значится сборная грузоперевозка. Этот способ доставки товаров еще именуется «от двери до двери». В сборной поставке включено множество действий. Помимо самой транспортировки товара, сборная грузоперевозка предполагает еще и растаможивание https://ved-line.ru В свою очередь будет производиться распределение сборных товаров. По итогу можно добиться огромного уменьшения цены грузоперевозок и сокращения их времени на доставку. Сборная грузоперевозка подразумевают необходимое подписание надлежащего контракта между агентом и комитентом. В заявке на перевозку требуется изложить все особенности перевозимого товара. В частности, величины, вес, объем, материал упаковки. При этом необходимо указать срок поставки и вид транспорта, указать маршрут поставки. Эти пункты транспортного договора представляются непременными.

So will not go.

(TommyDuaps, 12. 7. 2022 15:55)

Interestingly :)
https://howmuchdoyoucare.net
https://bitchjustmove.com

I congratulate, this excellent idea is necessary just by the way

(TommyDuaps, 12. 7. 2022 6:37)

Should you tell you be mistaken.
https://bitchjustmove.com
https://gaydatings.org

Totally free budgetary training courses

(Davidven, 4. 7. 2022 12:17)

You are simply drained of functioning so very hard for the small benefit you obtain. You wish you might have your liberty back and also do what you wish to do when you desire to do it.

But what can take place if you don't decide to change? You will not be able to up your life. Your dreams will certainly never happen.

The time is now for you to take control of your own financial success. Own your own life and also quit living like a victim to the system with our completely free guidebook. Get started right away and also discover exactly how easy it may be to live the lifestyle that you are worthy of.

Check it out, it's totally free of charge >>> https://4dct.short.gy/rich.financial_guide_ <<<

Automate any task on the Internet

(Waynebon, 3. 7. 2022 14:28)

Does a lot of time go to routine?
Lots of ideas, but no time to implement them?
No time to study programming, but you want to automate everything?
Spending a lot of money on programmers and freelancers?
Can you program, but tired of catching requests and digging in scripts?
Then this program is for you! https://clck.ru/reABP

velo

(velolUsapy, 28. 6. 2022 18:46)

Hello!

We are looking for new team members

(Annieven, 26. 6. 2022 16:57)

Our business is expanding so we are in the need for more remote workers.

What you will be doing: As a live chat assistant you will be paid to reply to live chat messages on a business's website or social media accounts.

This includes:

- answering customer questions,
- providing sales links,
- and offering discounts.

Full training is provided so you don’t need any previous related experience. Contract length: No fixed term

Rate: $0.50 per minute ($30 per hour)

Skills/background needed:
- Must have a device able to access social media and website chat functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work independently.
- Ability to closely follow provided steps and instructions.

Reliable internet connection.

Hours per week: Flexible

Location: Remote work online (preferred)

For more information: https://bit.ly/remote_jobs_offer

Have an amazing evening,
Ann

We are trying to find brand-new team members [JOB OFFER]

(Nathanruisa, 26. 6. 2022 7:01)

Our business is increasing so we remain in the demand for even more remote employees.

What you will certainly be doing: As a real-time chat assistant you will be paid to respond to live chat messages on a company's web site or social media sites accounts.

This includes:

- answering customer concerns,
- giving sales web links,
- and offering discount rates.

Complete training is supplied so you don't require any type of previous associated experience. Agreement size: No set time

Rate: $0.50 for each min ($ 30 per hour).

Skills/background required:.
- Should have an equipment able to accessibility social as well as website chat features (Phone/Tablet/Laptop).
- Have the ability to work independently.
- Ability to carefully follow given steps as well as instructions.

Reputable web connection.

Hours each week: Flexible.

Area: Remote work online (endorsed).

For more info: https://4dct.short.gy/comprehensive.social_jobs

Take care,
Nathan

gdańsk tanie noclegi

(SobiNalaTogy, 26. 6. 2022 2:31)

pokoje w Augustowie https://www.pokojew-augustowie.pl
prywatne noclegi w krakowie https://www.pokojew-augustowie.pl/podlaskie-paska-noclegi

Test, just a test

(RichardRob, 25. 6. 2022 20:41)https://mixfilesmaker.com/


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52

následující »